כתיבת תוכן לאינטרנט- מערך שיעור
מערך שיעור
נושא השיעור: כתיבת תוכן לאינטרנט
רציונל לבחירת הנושא: לימוד התלמידים דגשים וייחודיות הכתיבה לאינטרנט.
- מטרות: חשיפת התלמידים לשוני ולכללים המיוחדים שיש לכתיבה לאינטרנט.
- מטרות יעודיות: הכנת התלמידים להעלאת פוסטים קטגוריות בהתאם לכללי כתיבה אפקטיביים לאינטרנט.
- מטרות: אופרטיביות:כתיבת חיבור, למידת טיפים, תיקון החיבור בהתאם לטיפים.
- בתחום התוכן: מבוסס על קורס ניו מדיה – מנחה ורד פריאנטה קורלנדר.
-
כלל הזהב של כתיבה אפקטיבית בכל מדיום הוא להכיר את הקהל שלכם – ככל שתכירו ותכתבו ישירות לקבל שלכם כך הכתיבה תהיה יותר אפקטיבית.
ההבדלים בין כתיבה אפקטיבית לאתר לבין כתיבה אפקטיבית לדפוס :
-
חומרים מודפסים קוראים בעיון מההתחלה ועד הסוף,
-
באתר הם סורקים ומדלגים. קוראים offline הם סבלניים, קוראי online רוצים מידע אותו הם מחפשים במיידי, באותו הרגע ממש.
כתיבת תוכן אפקטיבית לאתר היא לקחת את מה שאנו יודעים על משתמשי אינטרנט בכללי וקהל היעד של האתר שלנו בעיקר, וליישם את הידע הזה כדי למסור את המידע בפורמט המתאים לצרכי הקוראים הללו.
-
- משכו תשומת לב: למשתמשי האינטרנט אין הרבה סבלנות. תשכחו מתאורים מיותרים.
- כתיבה ברורה, מתומצתת ולעניין כבר מההתחלה.
- אפשרו סריקה: המנעו מפסקאות ארוכות ועמוסות בטקסט.
- השתמשו בהדגשים וכתיבה בנקודות כדי לישבור את הטקסט .
- כתיבה מקורית: תוכן ייחודי ומקורי מחבר אתכם לקוראיכם ומבסס רלוונטיות וסמכותיות.
- השמשו בפירמידה ההפוכה: תתחילו עם הנקודה הכי חשובה בסיפור שלכם.
- תמשיכו עם פרטים תומכים לפי סדר החשיבות כך שהקורא יוכל להפסיק ליקרוא בכל רגע בו יחפוץ אך עדיין יהיה בעניינים.
- עקביות: השתמשו בכתיבה פשוטה וקלה לקריאה.
- תתחברו לקוראים שלכם: תמצאו סגנון כתיבה שיראה כאילו כתבתם לקורא אחד במיוחד ולא להמונים.
- זה יעזור לכם להתחבר לקוראים ברמה אישית יותר.
- מיומנויות למידה: כתיבה, גלישה, שימוש בdrive
- מיומנויות חברתיות: עבודת צוות, עמידה בלוחות זמנים של מטלות השיעור.
- מושגים חדשים שברצוני להקנות: פירמידה הפוכה, סריקה,
- מקורות מידע עליהם בניתי את השעור : קורס ניו מדיה מקוון- מנחה ורד פארינטה קורלנדר
תכנון השעור:
פתיח כל צוות של 3 פותח קובץ docs דרך אפליקצית drive או בסמארטפון או במחשב .
כל צוות כותב חיבור קצר בנושא: במה שונה או מיוחדת כתיבה באינטרנט לעומת כתיבה מסורתית למחברת,יומן, עיתון, או ספר
הצוותים קוראים את החיבורים שכתבו
גוף השיעור: בעזרת מערך שיעור זה הנמצא באתר והתלמידים יגלשו אליו דרך הסמארטפונים או המחשבים ובנוסף יוקרן על מסך גדול בפני כל הכיתה
נעבור על הדגשים לכתיבה אפקטיבית לאינטרנט
בהמשך: התלמידים לאחר שלמדו על דגשים לכתיבה אפקטיבית לאינטרנט
משדרגים את החיבור שלהם בהתאם למה שנלמד
לסיום: התלמידים משתפים את המורה כך שיוכל לערוך את קבצי הדוק ולתת הערות והארות לחיבורים של התלמידים לאחר השיעור.
השיעור הבא: פוסטים קטגוריות ותגיות- איך מיישמים את הדגשים לכתיבה אפקטיבית באתר הwordpress
ביצוע:
פעילות | זמן מתוכנן משוער | קשיים אפשריים | עזרים |
כל צוות של 3 פותח קובץ docs דרך אפליקצית drive או בסמארטפון או במחשב .כתיבת חיבור קצר בנושא: במה שונה או מיוחדת כתיבה באינטרנט לעומת כתיבה מסורתית למחברת,יומן, עיתון, או ספרהצוותים קוראים את החיבורים שכתבוגוף השיעור: בעזרת מערך שיעור זה הנמצא באתר והתלמידים יגלשו אליו דרך הסמארטפונים או המחשבים ובנוסף יוקרן על מסך גדול בפני כל הכיתה
נעבור על הדגשים לכתיבה אפקטיבית לאינטרנט
משדרגים את החיבור שלהם בהתאם למה שנלמד
לסיום: התלמידים משתפים את המורה כך שיוכל לערוך את קבצי הדוק ולתת הערות והארות לחיבורים של התלמידים לאחר השיעור.
|
15 דקות15 דקות
15 דקות
20דקות
15 דקות
10 דקות
|
חיבורי אינטרנט, חלוקה לצוותיםקושי להתחיל להתנסח ולכתוב בדרייב
ביישנות ואי נעימות לקרוא בכל רם חיבור
קבלת הטיפים החדשים
יישום הטיפים בחיבור
|
מחשב, מקרן, סמארטפונים, מחשבים אישיים |
רפלקציה לאחר שיעור (למורה):
- האם השיעור השיג את מטרותיו?
- תיאור מעורבות התלמידים בשיעור:
- מסקנות ומידת ההגמשה שלי בשיעור: מה צריך היה /ניתן היה לשנות? מה הפקתי לגבי התנסותי בעתיד? כיצד פעלתי מול דברים בלתי צפויים בשיעור?
- מה אני יכול\ה להגיד על עצמי כמורה, מוקדי כוח ומוקדים אישיים לחיזוק ?
- מידת התאמת החומרים לתלמידים: כיצד נלקחה בחשבון השונות בין התלמידים בהתאמת החומרים ובגישת ההוראה?